بیمه مسئولیّت

بیمه

بیمه مسئولیت و طرح های خاص آن

بیمه های مسئولیت از جمله رشته های بیمه ای که به طور مستقیم در تنظیم روابط اجتماعی افراد جامعه،شناخت افراد از حقوق و مسئولیت های یکدیگر و تامین امنیت حرفه ای مشاغل و فعالیت ها تاثیر گذار می باشد و شامل مولرد متنوع زیر بوده است:

1.بیمه مسئولیت متصدیان حمل و نقل بین المللی،زمینی(داخلی) و هوایی:

2.بیمه مسئولیت کارفرما در برابر کارکنان:این بیمه نامه خسارت های بدنی ناشی از غفلت یا سهل انگاری کارفرما را که برای کارکنان وی در حین کار بوجود می آید تحت پوشش بیمه ای قرار میدهد.

خسارت های مشمول بیمه شامل:

هزینه های پزشکی،غرامت فوت و نقص عضو،جبران غرامت روزانه ایام بیکاری و نیز مسئولیت در برابر سازمان تامین اجتماعی می باشند.

3.انواع بیمه نامه های مسئولیت عمومی:

بیمه نامه مسئولیت ناشی از آتش سوزی (جبران کننده خسارت ناشی از مسئولیت حریق،انفجار و ترکیدگی لوله آب به همسایگان)،بیمه نامه مسئولیت مدیران واحد های اقامتی (هتل ها و مسافر خانه ها)بیمه مسئولیت مدیران سینماها،بیمه مسئولیت مدیران اماکن ورزشی،بیمه مسئولیت پارکینگها،بیمه مسئولیت منجیان غریق،بیمه مسئولیت اماکن مسکونی و تجاری،بیمه مسئولیت شرکت های نصاب سیستم های گازسوز خودرو ،بیمه مسئولیت مدنی ناشی از اجرای عملیات ساختمانی و… از جمله بیمه نامه های مسئولیت عمومی ارائه شده میباشد.

4. طرح بیمه مسئولیت تولیدکنندگان و فروشندگان محصول:

براساس این طرح مسئولیت مدنی تولیدکنندگان و فروشندگان در دو بخش زیر تحت پوشش بیمه ای قرار می گیرد:

  1. خطرات تبعی ناشی از محصول 
  2. تضمین کیفیت محصول در برابر مصرف کنندگان و اشخاص ثالث


هم اکنون تولید کنندگان و فروشندگان انواع محصولات تولیدی از جمله : عایقهای رطوبتی ، لوله ها و اتصالات ، جرثقیلها ، رایانه ها ، میل لنگها ، انواع محصولات صنعتی ، لوازم خانگی و برقی ، محصولات غذایی و… تحت پوشش بیمه ای بیمه ایران قرار گرفته اند.

5.بیمه نامه مسئولیت حرفه ای پزشکان:

موضوع بیمه مسئولیت حرفه‌ای پزشکان عبارت است از جبران خسارت بدنی وارد به بیماران که ناشی از مسئولیت پزشک به علت اشتباه، غفلت یا قصور وی در انجام خدمات حرفه‌ای به وقوع پیوسته باشد.‌ بیمه نامه مسئولیت حرفه‌ای پزشکان بر اساس قانون مسئولیت مدنی و قوانین و مقررات نظام پزشکی کشور تهیه و تدوین گردیده است.این بیمه نامه علاوه بر مسئولیت حرفه ای پزشک،مسئولیت دستیاران،پرستاران و تکنسینهایی که زیر نظر پزشک فعالیت می نمایند را نیز پوشش می دهند.

 کلیه دعاوی بیماران و یا ذوی‌الحقوق آنها علیه پزشکان و پیراپزشکان به مدت سه سال پس از انقضای تاریخ بیمه نامه مشمول پوشش بیمه‌ای می‌باشد به شرط آن که معالجه یا عمل جراحی در مدت اعتبار بیمه نامه صورت گرفته باشد.

6.بیمه نامه مسئولیت مدنی مدیران مسئولین فنی بیمارستان ها ،کلینیکها و درمانگاهها:

موضوع بیمه نامه مسئولیت مدنی مسئول فنی عبارت است از جبران خسارتهای بدنی وارد به بیماران، ذوی‌الحقوق آنها و سایر اشخاص ثالث در محدوده بیمارستان ناشی از مسئولیت وی مطابق با شرح وظایف مصوب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌باشد.

ادعاهای حقوقی علیه مراکز درمانی به علل عدم کارآیی،فقدان،نقائص در امکانات پزشکی، تجهیزات فنی، تأسیساتی، در مدت معالجه، مداوا، جراحی و دوران بستری بیمار که منجر به خسارت بدنی بیماران و اشخاص ثالث (مراجعین ، عیادت کنندگان و) گردد تحت پوشش این بیمه نامه می باشد.

7. بیمه مسئولیت حرفه ای پرستاران و پیراپزشکان:

مزیت این بیمه نامه که توسط شرکت سهامی بیمه ایران ارائه می‌گردد در این است که این شرکت مبلغ خسارت را پس از احراز مسئولیت بیمه‌گذار قبل از صدور رأی در مراجع قضایی پرداخت و موضوع دعوای خسارت را به صورت مسالمت ‌آمیز حل و فصل می‌نماید.
با توجه به ضرورت تامین حرفه‌ای پرستاران، ‌بهیاران، تکنسین‌های بیهوشی و اتاق عمل، تکنسین‌های رادیولوژی، سی‌تی‌اسکن وM.R.I و نیز کارشناسان و تکنسین‌های آزمایشگاه، نوارنگاری وC.S.R ، این بیمه‌نامه به منظور جبران خسارات ناشی از مسئولیت پیرا پزشکان صادر می‌شود.

8.بیمه نامه مسئولیت حرفه ای مهندسین طراح،محاسب و ناظر ساختمان:

بر اساس بیمه نامه مسئولیت حرفه ای مهندسین‌، مسئولیت حرفه‌ای اشخاص یاد شده در رابطه با طراحی، محاسبه و نظارت ساختمانی مطابق قوانین بیمه ‌و مسئولیت، قانون نظام مهندسی ساختمان و قانون شهرداری و آئین‌نامه‌‌های اجرایی مربوطه در برابر مالکین ساختمان‌ها، اشخاص ثالث (شامل همسایگان، عابرین و …) و کارکنان اجرایی پروژه ساختمانی تحت پوشش بیمه‌ای قرار می‌گیرد. تعهدات بیمه‌ای برای خسارت بدنی تا مبلغ دیه قانونی برای هر نفر و برای خسارت مالی مطابق تقاضای مهندس طراح، محاسب و ناظر خواهد بود.

9. بیمه مسئولیت مدیر یا هیئت مدیره ساختمان:

موضوع بیمه مسئولیت مدیر ساختمان :

 عبارت است از بیمه مسئولیت مدیر ساختمان در قبال ساکنین ، اشخاص ثالث و مشاعات ساختمان ، بدین معنی که چنانچه در نتیجه قصور و سهل انگاری  مدیر ساختمان خسارت جانی و مالی به ساکنین ، اشخاص ثالث و مشاعات وارد شود و منشاء این خسارت ناشی از مشاعات ساختمان باشد ، شرکت بیمه پس از احراز مسئولیت مدیر ساختمان و در صورت لزوم مطابق رای محاکم قضایی نسبت به پرداخت خسارت اقدام می نماید.

 خطرات تحت پوشش بیمه مسئولیت مدیر ساختمان:

  1. مسئولیت بیمه گذار در قبال اشخاص ثالث، ساکنین و مشاعات ساختمان مطابق شرایط و تعهدات بیمه نامه
  2. صدمات جانی و مالی وارده به شخص بیمه گذار در اثر خطرات موضوع بیمه نامه و در محل مورد بیمه ، بر اساس شرایط بیمه نامه(حوادث)
  3. خسارت جانی وارده به شخص سرایدار ، نظافتچی ، سرویس کار ، تعمیرکار و باغبان برای همه موارد در بخش های مشاعات ساختمان و در اثر خطرات موضوع مورد بیمه  نامه
  4. خسارت جانی وارده به ساکنین و اشخاص ثالث ناشی از استفاده از آسانسور و یا پله برقی

10.بیمه آسانسور:

بیمه‌ آسانسور در واقع یک نوع بیمه مسئولیت مدنی است بدین معنی که چنانچه در اثر حوادث آسانسور ساکنین ساختمان مقصر شناخته شده و محکوم به جبران خسارات جانی و مالی شوند، شرکت بیمه آسانسور باید تمام خسارات ایجاد شده را جبران کند؛ هر چند بیمه آسانسور برای ساختمان اجباری نیست اما در صورت بروز حادثه و نداشتن بیمه آسانسور ساکنین مجبور به پرداخت خسارات وارده می‌باشند و از آنجایی که خسارات وارده معمولا جانی است مبلغ خسارت به‌وجود آمده بسیار هنگفت است.

چه کسی مسئولیت اخذ بیمه آسانسور را بر عهده دارد؟

بیمه آسانسور باید توسط هیئت مدیره و یا مدیر ساختمان به نمایندگی از تمام ساکنین اخذ شود؛ در ابتدا مدیر ساختمان باید با یک شرکت سرویس و نگهداری آسانسور که دارای مجوز و پروانه فعالیت از وزارت صنایع است، قرارداد سالانه‌ی سرویس و نگهداری ببندند و از طریق شرکت آسانسوری اقدام به اخذ بیمه آسانسور کنند.

11.بیمه مسئولیت جامع C.G.L:

این بیمه نامه برای پیمانکاران پروژه های ساختمانی و تاسیساتی ارائه می شود ، مطابق شرایط این بیمه نامه مسئولیت مدنی پیمانکار در اجرای پروژه بصورت جامع در برابر کارکنان و اشخاص ثالث تحت پوشش بیمه ای قرار می گیرد.

12.طرح بیمه رایانه:

 بیمه ایران با ارائه بیمه نامه رایانه کلیه خسارتهای فیزیکی وارد به رایانه ناشی از آتش سوزی ، انفجار ، سیل ، طوفان ، زلزله ، نشست و رانش زمین ، سقوط از بلندی ، برخورد جسم خارجی ، نفوذ مایعات به داخل اجزاء حمل و جابجایی در محل مورد بیمه ، نوسانات جریان الکتریسیته ، سرقت با شکست حرز را حداکثر تا ارزش رایانه تحت پوشش قرار می دهد .
دارندگان محترم رایانه می توانند با مراجعه به هر یک از نمایندگیها و شعب بیمه ایران در سراسر کشور و با ارائه فاکتور خرید ضمن پرداخت یک درصد ارزش رایانه بعنوان حق بیمه ، آنرا بمدت یکسال نزد بیمه ایران بیمه نمایند . ضمنا برای کسانی که تعداد قابل توجهی رایانه در اختیار دارند ، به ازای هر 50 دستگاه رایانه 10% ،51 الی 100 دستگاه 15% و برای 101 دستگاه به بالا 20% تخفیف در حق بیمه اعمال می گردد .

همچنین برای شرکتها،بانکها و ادارات:طی یک فقره بیمه نامه ،تمامی رایانه ها به صورت گروهی با ذکر مشخصات در لیست ضمیمه تحت پوشش بیمه ای قرار میگیرد.

13.بیمه مسئولیت ناشی از اجرای ساختمانی:

موضوع بیمه مسئولیت ناشی از اجرای عملیات ساختمانی :

جبران خسارت های بدنی و مالی وارد به اشخاص ثالث ناشی از مسئولیت مدنی بیمه گذار در جریان عملیات ساختمانی در محل اجرای عملیات ، پس از احراز مسئولیت بیمه گذار و در صورت لزوم طبق رای مراجع قضایی .

خسارت های بدنی شامل دیه فوت و نقص عضو و همچنین هزینه های پزشکی اشخاص ثالثی است که در کلیه مراحل ساخت و ساز دچار صدمه شده باشند .

خسارت های مالی شامل کلیه خسارت هایی همچون ریزش ساختمانهای اطراف ، ریزش مصالح ساختمانی روی افراد و خودروهای در حال عبور ، خسارت های وارده به تاسیسات زیرزمینی از قبیل لوله کشی های آب و گاز و تاسیسات برق و تلفن 

 در این بیمه نامه مسئولیت کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که اجرای بخش یا بخش هایی از پروژه را به عهده دارند بیمه میشود .

عوامل تعیین کننده حق بیمه :

مدت بیمه نامه ، تعهدات مالی و جانی ، عمق گودبرداری ، عرض زمین محل مورد بیمه  ، نوع خاک محل مورد بیمه ، سازه ساختمان های کناری ، میزان تراکم جمعیتی محل مورد بیمه از عوامل مهم تعیین حق بیمه هستند .